Powstał Skwer Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Katowicach

30 września 2021 r. podczas obrad Rady Miasta Katowice jednogłośnie podjęliśmy uchwałę w sprawie nadania skwerowi mieszczącemu się w Katowicach u zbiegu ulic Bogucickiej i Czecha nazwy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Inicjatywę w tej sprawie podjęłam, kierując interpelację do Prezydenta, a później składając formalny wniosek wraz z grupą radnych.

Nadanie skwerowi w Katowicach nazwy Niezależnego Zrzeszenia Studentów jest oddaniem szacunku tym odważnym ludziom, którzy w latach 80-tych najczęściej ryzykując swoją karierę zawodową, czasami zdrowiem nie bali się walczyć o nową, wolną Polskę.
NZS na Śląsku obecny był na wielu uczelniach m.in. Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej, Akademii Ekonomicznej, Śląskiej Akademii Medycznej, dlatego tak ważne dla mnie było to, aby organizacja ta w stolicy naszego Województwa została upamiętniona.
Obecnie w Katowicach aktywne są: stowarzyszenia byłych działaczy NZS: Stowarzyszenie NZS 1980, Pokolenie, Pokolenia NZS, a także z organizacje uczelniane: NZS na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Uniwersytecie Śląskim. Wniosek w sprawie nadania nazwy skwerowi NZS był konsultowany z w/w środowiskami NZS, które wyraziły jego poparcie.
W tym roku przypada 40 rocznica rejestracji NZS, pierwszej niezależnej od władz komunistycznych organizacji studenckiej, powstałej w wyniku strajków studenckich. NZS w latach 80-tych był w pewnym sensie studenckim odpowiednikiem „Solidarności” i skupiało młodych ludzi chcących organizacji studenckiej niezależnej od władz państwowych. NZS żądało demokratyzacji życia akademickiego, samorządności, swobód politycznych i poszanowania praw człowieka. Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS-u. Dopiero w wyniku strajków studenckich, ówczesny komunistyczny rząd zgodził się na rejestrację Zrzeszenia, która nastąpiła 17 lutego 1981. Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS zostało zdelegalizowane, a wielu jego działaczy internowano (na śląskich uczelniach ok. 150 studentów i pracowników naukowych). W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadziło jednak działalność podziemną. Po roku 1989 NZS został ponownie zalegalizowany.
Jak zostało zapisane w Uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 stycznia 2021 r. w sprawie upamiętnienia 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów „Organizacja jest żywą historią, której karty zapisywane są przez kolejne pokolenia nieprzerwanie od czterech dekad. Jest symbolem walki o wolność – o wartość ponadczasową i niezbywalną.”
 
Mój komentarz w sprawie Skweru Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Katowicach:
https://katowice.tvp.pl/56133680/w-katowicach-powstanie-skwer-imienia-nzs?fbclid=IwAR1SrpALg1G5azSu7fdShWFHsANrmRxnGPuc1-dULgYns3wxLXC8gQU_a_Q
2021-10-01