Odrestaurowana rzeźba Wiktorii – rzymskiej bogini zwycięstwa przy Katowickim Centrum Onkologii

17 maja wzięłam udział w uroczystości oddania do użytku pacjentów i odwiedzających rzeźby „Wiktorii rzucającej wieniec” oraz odrestaurowanego zieleńca przy Katowickim Centrum Onkologii.

Pacjenci Katowickiego Centrum Onkologii z okien wychodzących na szpitalny dziedziniec mogą podziwiać pewną rzeźbę przedstawiającą młodą dziewczynę ze skrzydłami. Jest to Wiktoria – rzymska bogini zwycięstwa. Pomnik ten ma za sobą długą historię, jest jedyną zachowaną w Katowicach rzeźbą o cechach klasycystycznych i być może jednym z najcenniejszych zabytków na Śląsku.
Posąg to odlew ze stopu miedzi marmurowej rzeźby Christiana Daniela Raucha, którą odkuł do budynku Walhalli pod Ratyzboną. Sygnatura odlewni "Gegossen H. Gladenbeck & Sohn Berlin" sugeruje datę jej powstania na lata 1888-1891. W tym samym miejscu powstał odlew rzeźby słynnego bytomskiego lwa. Figura będąca odlewem stopu miedzi, posiada cechy klasycystyczne i przedstawia rzymską boginię Wiktorię jako dziewczynę siedzącą na cokole. Istnieją dwie wersje historii o tym, jak rzeźba dostała się do Katowic. Według pierwszej figura miała zostać wykupiona w całości od radzieckich żołnierzy wracających pociągiem z frontu. Według innej rzeźbę bez rąk i nogi na hałdzie rupieci, które wyrzucano z pociągów, znalazł pierwszy powojenny dyrektor szpitala – Władysław Powroźny. Przez lata posąg stał na dziedzińcu szpitala a niezwykłego odkrycia wartości dzieła dokonał dr Ryszard Nakonieczny, historyk z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Anna Syska ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa.
Christian Daniel Rauch jest znany jako XIX-wieczny rzeźbiarz światowej sławy. W sztuce rzeźbiarskiej szkolił się u uznanych twórców w Niemczech i Włoszech. W stolicy Prus utworzył szkołę rzeźbiarską, która ukończyło ponad 200 artystów. Najznakomitszym dziełem Raucha jest wielki pomnik Fryderyka Wielkiego w Berlinie.

Źródło: kco.katowice.pl, slaskie.pl

2019-05-17